ON Semi AFGY160T65SPD IGBT | 650V 160A Ultra-High Power Transistor
330.00 Original price was: ₨330.00.290.00Current price is: ₨290.00.
Out of stock
Out of stock
  • Delivered today (order Mon-sat)
  • Day and night customer service
Description
The AFGY160T65SPD is a premium, automotive-grade Field Stop 4 (FS4) IGBT designed by ON Semiconductor. With a massive 160-Amp current rating, this component is built for the most demanding power applications. It is the gold standard for high-capacity 10 kW+ solar inverters and industrial motor drives where reliability and “over-spec” durability are required to prevent system failures during extreme peak loads or high ambient temperatures.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “ON Semi AFGY160T65SPD IGBT | 650V 160A Ultra-High Power Transistor”